Dzięki staraniu i finansowaniu Rady Osiedla Strzeszyn na naszym Osiedlu pojawił się defibrylator AED. Dostępny jest na elewacji Kościoła pw. Św. Ojca Pio od ulicy Wańkowicza 24h na dobę.
Dziękujemy za współpracę Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Herktowi.
Poniżej przypominamy artykuł Wojciecha Rypniewskiego z naszej gazetki osiedlowej „Defibrylator na osiedlu”:
Możliwe, że zauważyli Państwo ostatnio w swoim otoczeniu zielone plakietki z błyskawicą wpisaną w serce i z krzyżykiem w prawym górnym rogu. Tabliczki takie oznaczają miejsca, gdzie znajdują się defibrylatory AED (ang. Automated External Defibrillator, automatyczny defibrylator zewnętrzny). Takie urządzenia pojawiają się coraz częściej w naszych miejscach pracy, na dworcach, lotniskach, w centrach handlowych i ogólnie przy dużych skupiskach ludzkich.
Od kilku lat w Polsce wdrażane są programy powszechnego dostępu do defibrylacji. Międzynarodowe organizacje pierwszej pomocy medycznej rekomendują, aby defibrylatory znajdowały się wszędzie tam, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat przynajmniej raz miało miejsce nagłe zatrzymanie krążenia.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci w Europie. W Polsce z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera rocznie 40 tysięcy osób. Użycie defibrylatora AED w pierwszych kilku minutach od zdarzenia zwiększa szansę poszkodowanego na przeżycie nawet do 75-90%.
Warto wiedzieć, że defibrylatory AED bardzo się różnią od urządzeń, jakie znamy z filmów fabularnych. Kinowe defibrylatory mają elektrody wyglądające jak żelazka, wydają brzęczące dźwięki, a przyłożone do piersi pacjenta powodują, że leżący wyskakuje w powietrze na pół metra. Obsługa automatycznego defibrylatora wygląda zupełnie inaczej i może go zaaplikować nawet osoba nieprzeszkolona. Jest to bezpieczne także dla pacjenta.
Po uruchomieniu defibrylator AED zaczyna wydawać komendy głosowe i wystarczy stosować się do jego instrukcji. Pakiet zawiera też ilustracje pokazujące, jak i gdzie umieścić elektrody na ciele pacjenta. Od momentu przyklejenia elektrod defibrylator przejmuje inicjatywę. Analizuje rytm pracy serca pacjenta i w razie potrzeby aplikuje odpowiedni ładunek energii elektrycznej. Jeżeli defibrylacja nie jest potrzebna, urządzenie po prostu nie uruchomi impulsu elektrycznego, ale nadal będzie nas instruować, jak kontynuować pierwszą pomoc.
Trzeba też wiedzieć, że według polskiego prawa każdy świadek zdarzenia, gdzie ktoś został poszkodowany, ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Karane mogą być osoby, które nie udzieliły pierwszej pomocy, natomiast nie podlegają karze osoby, które próbowały pomóc, nawet jeżeli ich próby były niefachowe. Defibrylatory AED są właśnie po to, by każdy mógł udzielić pierwszej pomocy, gdy zachodzi podejrzenie, że ktoś doznał nagłego zatrzymania krążenia.
Rada Osiedla podjęła starania, aby na Strzeszynie dostępne były defibrylatory AED. W tego rocznym budżecie zarezerwowaliśmy pieniądze na jedno urządzenie. W przyszłości chcielibyśmy, aby na osiedlu dostępne były co najmniej dwa defibrylatory. Chcielibyśmy zlokalizować je w miejscach, gdzie mogą być najbardziej potrzebne i tak, aby były bezpieczne przed wandalami, a z drugiej strony dostępne 24 godziny na dobę przez cały rok.
tekst: Wojciech Rypniewski,
konsultacja: Anna Rypniewska
Źródła:
http://aed24.pl/
https://hsmedical.pl/wiedza/wiedza-test
https://pl.wikipedia.org/wiki/Defibrylator