Od kilku lat zaczynamy wyraźniej odczuwać zmiany klimatyczne. Upalne, bezdeszczowe lato czy intensywne, krótkotrwałe opady deszczu. W efekcie coraz mocniej odczuwamy ciepło a jednocześnie coraz więcej wody bezpowrotnie odpływa do kanalizacji. Podstawowym działaniem każdego z nas jest zapewnienie, aby jak największa ilości wody deszczowej odprowadzana była do ziemi: nie do kanalizacji czy na ulicę, ale właśnie do ziemi. Jest to o tyle istotne, że woda wnikająca do ziemi zasila wody podziemne i w efekcie rzeki, które są źródłami wody w kranie. Bez zasilania gleby w wodę, wystąpić może w przyszłości realny problem zaopatrzenia w wodę pitną naszych potomków.
Zatem co każdy z nas może zrobić na swojej posesji dla ochrony zasobów wodnych:
Oczywiście należy pamiętać o oszczędzaniu wody w domu, ograniczaniu podlewania trawnika wodą wodociągową czy rzadszym koszeniu trawnika. Powyższe działania są jednymi z najskuteczniejszych rozwiązań dla naszej przyszłości.
Odrębne działania należy przeprowadzić w sytuacji zamieszkiwania w budynku wielorodzinnym, wspólnocie mieszkaniowej lub na terenie spółdzielni mieszkaniowej. Tutaj niezbędna się okaże bezpośrednia aktywność mieszkańców we władzach spółdzielni czy decyzje na poziomie spotkania wspólnot.
Należy pamiętać, że ograniczenie ilości wody opadowej odpływającej do kanalizacji deszczowej może mieć wymierne korzyści finansowe przy opłatach za wprowadzanie deszczówki do miejskiego układu kanalizacji. Zatem wprowadzenie rozwiązań pozwalających naturalnie infiltrować wodę do ziemi, przyczyni się do zmniejszenia opłat za taką czynność.
Wskazane powyżej rozwiązania są jedynie niewielką częścią z możliwych do zastosowania. Przedstawiono takie, które swoją prostotą, niskimi nakładami finansowymi oraz bezawaryjnością spełnią swoją rolę równie dobrze, jak wysoko budżetowe i skomplikowane instalacje.
Przykłady funkcjonujących rozwiązań w zakresie retencji wodnej na terenie Poznania:
Miejsca parkingowe wykonane z ekokratki – trwałe, odporne na obciążenia, przepuszczają wody opadowe do ziemi:
Wewnętrzne i główne drogi osiedlowe – eliminują kałuże, odporne na obciążenia:
Zagłębienie dla wody opadowej i łąka kwietna:
Opracowanie i zdjęcia: Michał Walkowiak